04 feb Sürgősségi vagy gyorsasági ellátás? Avagy mire várunk, amikor a folyosón várakozunk?
Eltört, felszakadt, leesett… Egy 24 órás felvételes napon akár 180 gyermeket is ellátunk sürgősségi-sebészeti ambulanciánkon. De mi zajlik az ajtó mögött? Miért kell várni, ha az ellátás sürgős? Varga Nóra, a sebészeti ambulancia vezető asszisztense bevezet minket a kulisszák mögé.
- Ha sürgős az ellátás, miért nem kerülnek sorra azonnal a gyerekek?
- A sürgősségi ellátás nem egyenlő a soronkívüli ellátással, ezt nagyon fontos tudnia minden szülőnek. Az ellátottak sorrendjét szigorú szakmai szempontok alapján állítjuk fel. A bejelentkezéskor ezért fontos a pontos információátadás, mikor, mi történt a gyerekkel, mik a tünetek. A számítógépen megjelenő információ segítséget nyújt a betegek szólítási rendjében. Majd a folyosón felmérhető, hogy a sérülés azonnali ellátást igényel-e, a beteg ellátása rövid ideig még várhat vagy pedig hosszabb várakozást igényel.
- Kik szorulnak azonnali ellátásra?
- Az eszméletlen, erősen vérző gyermekek, a nagy deformitással járó csonttörések, a keringés összeomlását veszélyeztető állapotok azonnali ellátást igényelnek. Őket látjuk el minden esetben először.
- A gyermek állapotán kívül mire figyelnek még a sürgősség megállapításánál?
- Előre vesszük az újszülötteket, csecsemőket, sérülteket, fogyatékkal élőket, súlyos neurológiai kórképpel élő gyermekeket.
- Kik számíthatnak hosszabb várakozásra?
- Ügyeletbe, sürgősségi felvételre gyakran hoznak a szülők több hetes, hónapos panaszokkal is gyermeket. Vannak olyan banális horzsolások, bibik, amelyek otthon is lekezelhetőek, és nem ritka az sem, ha valaki előre tervezhető beavatkozásra hozza gyermekét. Természetesen mindenkit ellátunk, de nekik hosszabban kell várniuk.
- Ha valaki mentővel érkezik, az hamarabb sorra kerül?
- Ez egy tévhit, sajnos sokan valóban így szeretnének hamarabb bekerülni, de a mentővel érkezett betegeknél is a fenti szempontok alapján kell döntenünk.
- Ezt úgy kell elképzelni, hogy folyamatosan mérlegelnek az eszméletlen, a két hónapja sérült, a fájó hasú újszülött és a bibivel jelentkező beteg gyermekek között?
- Igen, ezért néha követhetetlen kívülről, hogy miért és kinek kell várnia, ezt egy szigorú szakmai protokoll szerint határozzuk meg. Azt szoktam mondani a hosszan várakozó, akár jogosan türelmetlen édesanyáknak, hogy ha ők hoznák az újszülöttjüket, a nyílt töréses gyermeküket, nekik is az lenne az evidens, ha őket látnák el először. Természetes, hogy minden szülőnek a saját gyermeke a legfontosabb, és a legsürgősebb.
- Mit tehet a szülő ilyen helyzetben?
- Fontos, hogy előre felkészüljön, mikor, milyen problémával kit keressen. Mert az adott helyzetben mérlegelni kell a szülőnek: vajon ez sürgősségi eset vagy ráér jövő héten elvinni sebészeti szakrendelésre? Még ha érthető is, hogy sok szülő munka után tud csak jönni a gyermekével ügyeletbe, mégis jobban jár a gyermek, ha nem az esti órákban kell órákat várnia egy benőtt köröm miatt, hanem szakrendelésünkön nyugodtabb körülmények között ellátják máskor.
- Kisebb probléma, tervezett sebészeti beavatkozás esetén hol lehet jelentkezni?
- A kerületi sebészeti szakrendelések a sürgősségi ellátást nem igénylő sebészeti kórképek esetén igénybe vehetők (pl. XIV. ker szakrendelés az Örs vezér téren este 20 óráig, vagy kórházunkban hétfőtől péntekig 9-15 óra között). Szeptember óta a Rákos úti szakrendelőben is van sebészeti szakrendelésünk (keddenként 8 és 11.30 között), ahol a kisebb beavatkozásokat el tudjuk végezni, át tudjuk beszélni a kezelés menetét, meg tudjuk nézni a gyermeket, hogy valóban szükséges-e sebészeti beavatkozás. Ez utóbbi helyen időpontra várjuk betegeinket, melyet az alábbi számon kérhetnek: +36-30-268-1002 minden szerdán 13-14 óra között.
Néhány jó tanács:
- első vizsgálatra érkezéskor ne etessék, itassák a gyermeket, míg az orvos nem vizsgálta meg, mert bizonyos beavatkozásokhoz éhgyomri állapot szükséges
- jó, ha minden gyermekes családnál van otthon egy kis sürgősségi ellátásra szolgáló csomag (kötszer, Betadine, mull lapok)
- SEBHINTŐPORT SEBBE SZÓRNI TILOS!
- érdemes elsősegély tanfolyamot is elvégezni, hogy a kisebb sérüléseket otthon is képesek legyenek ellátni a szülők
- a kontrollra érkező betegek tartsák be a megjelölt napot, a megadott rendelési időben
- téli időszakban a megnövekedett betegforgalom miatt különösen igaz, hogy a trauma esetén azonnal jöjjenek a szülők, kivizsgálásokkal azonban (pl. székrekedés, benőtt köröm) a megfelelő szakrendelést vegyék igénybe
No Comments